Bu sayfanın düzgün çalışması için Javascript gerekir.

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? - RONAFF PIRLANTA

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eskilerde geleneksel ve düz altın takılar tercih edilirken, son zamanlarda tek taşlar, yani pırlantalar tercih ediliyor. Fakat tek taş satın alırken oldukça dikkatli olmak gerekiyor; çünkü bir pırlanta satın almak hiç de kolay değil. Peki pırlantanın kalitesi nasıl anlaşılır? Aslında 4C kuralını ve sertifikaya dair birkaç şeyi bilmeniz, kaliteli ve kazançlı bir alışveriş yapmanızı sağlıyor. Peki nedir bu 4C kuralı? Cut (Kesim), Karat (Carat), Berraklık (Clarity), Renk (Colour). İşte pırlanta satın alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken şeyler.Renk: Pırlantalar renksiz gibi görünürler fakat renk tonları bulunmaktadır. Pırlantanın rengi üzerinden değeri anlaşılabilmektedir. D ve Z arasındaki renk aralığında J üzeri olanlar yeterli beyazlıktadır. Yani J üzeri pırlantalar istenilen ve makul beyazlıktadırlar. Pırlantalardaki renk aralıkları aşağıdaki harflerle ifade edilir:
D - E - F: Mükemmel beyaz
G - H: Tam beyaz
I - J: Çok hafif sarıya çalan beyaz
K ve sonrası: Sarı
Berraklık: Pırlantadaki berraklık oldukça önemlidir. Ayrıca pırlanta, az ize sahipse oldukça değerlidir. SI üzerindeki berraklık makul ve değerlidir. Pırlantalardaki berraklık aralığı aşağıdaki harflerle ifade edilir:
FL – IF: Tamamen lekesiz
VVS1 – VVS2: Gözle seçilemeyen çok çok küçük lekeler mevcut
VS1 – VS2: Gözle görülemeyen çok küçük lekeler mevcut
SI1 – SI2: Gözle görülemeyen küçük lekeler mevcut
I1 – I2 – I3: Gözle görülebilen lekeler mevcut
Karat: Karat ağırlık ölçüsü birimidir. Bir pırlantanın karatı arttığında fiyatı da artmaktadır. Evlilik teklifinde alınan pırlantalarda 0.20 Ct. üzeri tavsiye edilir.Kesim: Pırlantada el işinin önem kazandığı durumlardan bir tanesini kesimdir. Kesimin iyi olması kıvılcım, ışıltı ve parlaklığın iyi olması anlamına gelmektedir. Kesimi ve desteklediği bu durumları anlamak için pırlantayı elinizle hareket ettirebilirsiniz.