Bu sayfanın düzgün çalışması için Javascript gerekir.

Pırlanta Sertifikaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler - RONAFF PIRLANTA

Pırlanta Sertifikaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pırlanta Sertifikası Nedir?
Pırlanta sertifikası, pırlanta renk, karat, berraklık ve kesim özellikleri başta olmak üzere pırlantanın tüm özelliklerini doğrulayan bir kalite onay belgesi olarak görülebilir. Bunların yanı sıra, temin edilen laboratuar sertifikalarında pırlantanın tam olarak ölçüleri, oranları, 4C özellikleri, cila kalitesi vs. gibi pek çok detaylı inceleme söz konusudur. Pırlanta sertifikası olmadan pırlanta alınmamalıdır.

Sertifikaları veren kuluşlar da burada önemli bir yer tutmaktadır. Dünyaca kabul görmüş ve kâr amacı gütmeyen laboratuarlar olan HRD ve GIA bu konuda en güvenilir sertifika kuruluşlarıdır. HRD Antwerp olarak geçen kuruluş, dünyanın pırlanta merkezi Antwerp/Belçika’da yer alır ve oradan tüm dünyaya pırlanta derecelendirmesi yapmaktadır.
HRD Antwerp kuruluşunun Türkiye’de de merkezi bulunmaktadır. GIA (Gemological Institute of America), Amerika merkezli bir kuruluştur ve tüm sertifikaları dünyanın her yerinde kabul görmektedir.

Peki laboratuarlar pırlantayı nasıl bu kadar detaylı inceleyebiliyorlar ve niçin bu kadar güvenilirler?

GIA ve HRD laboratuarlarında pırlantanın objektif bir değerlendirmeden geçeceği kesindir. Pırlantaya 100x ve 1000x derecelerine sahip mikroskoplarla gözlem yapılarak derece verilmesinin yanı sıra bir pırlanta 5-8 farklı gemolog tarafından ayrı ayrı muayene edilerek belgedeki değerlere ulaşılır. Berraklık bilgisine uygun merceklerle ulaşılır ve renk bilgisine yüksek özellikli mikroskoplarla doğru ışık altında bakılarak erişilir. Bir kuyumcu veya pırlanta mağazasının bir lupla bakarak verdiği değerlendirme çok kabul görmemektedir. Çünkü bir pırlantanın özelliklerinin tam anlamıyla testipi kesin olarak mümkün değildir. Laboratuarlar bu en doğru bilgilere en doğru ortamlarda pırlantaları ölçümleyerek ulaşırlar.


Ülkemizde Sertifikalı Pırlanta Durumu
Ülkemiz bu konuda yeni yeni bilinçlenmektedir. Ancak genel kabul gören sertifika, firmaların işletme adıyla bastıkları ve kendi değerlendirmeleriyle oluşturdukları kartlar üzerinde 4C bilgileri yer alan sertifikalardır. Bu sertifikalar firmaların tüketiciye verdikleri garantidir.

Burada esas önemli konu uluslar arası sertifika ile marka sertifikası arasında ne gibi bir fark olduğudur. Fiyat olarak bir fark bulunmaktadır, çünkü HRD ve GIA laboratuarları Belçika ve Amerika’da bulunmakta ve ağırlık bazlı olarak yüksek fiyatlandırmayla sertifika temin edilmektedir. Bu iki sertifika cinsi arasında kalite olarak bir fark bulunmamakla beraber, uluslar arası sertifikalı pırlanta tercih edilmesinin temel sebebi bu belgelerin uluslar arası geçerliliğe sahip
olmasıdır. Pırlanta derecelendirmesi hiçbir şekilde %100 doğru olamayacağı gibi uluslar arası sertifika kuruluşları tamamen uygun ortamı sağlayarak bunu %95’lere çekebilmektedir. Marka sertifikasında ise bu tutarlılık oranu %70’lerde yer alır. Örneğin marka sertifikalarında Kesim konusunda net bir değer verilemez. Çünkü bu tamamen laboratuardan çıkabilecek bir değerdir. Ancak temel bilgiler çok fazla şaşmamaktadır. HRD veya GIA sertifika alımına yönlendirmelerin sebebi bu tutarlılık oranını %95’lere çıkarabilmektir.
Pırlanta ticaretinin ülkemiz yapıldığı ilk yıllarda, bilgi sahibi olmayan kuyumcular tarafından belirtilen özelliklere sahip olmayan pırlantalar satıldığı için ve firma sertifikalı pırlantaları diğer firmalar çok geçerli kabul etmediği için uluslar arası sertifika tercih sebebidir. Ancak pırlantada bir hata, çarpma vs. gibi bir sorunla karşılaşılmadığı sürece iade edilmeyeceğinden, pırlanta alınırken daha uygun olması açısından güvenilir firma sertifikaları da tercih edilebilir. Ancak günümüzdeki yapıda firma sertifikaları da müşteriler tarafından tercih sebebidir ve artık işletmeler olmayan özellikleri sunmamaktadır.

0.30 karat altındaki pırlantalarda uluslar arası sertifikalı olmasını istemek, maliyeti büyük oranda artıracağından gerek duyulmamaktadır. 0.30 ile 0.50 karat arasındaki pırlantalarda her iki alternatif de değerlendirilebilir. Ancak 0.50 ve üzeri pırlanta takı alımında ululararası sertifikaya sahip pırlanta olması daha doğru bir tercih olmaktadır.

Firma Tercihi Etkili Midir?
Pırlanta alımı sırasında firma güven açısından etkilidir. Aldığınız pırlantanın özellikleri size doğru olarak izah ediliyorsa, ürün açısından hiçbir fark yoktur. Firmaları değerlendirirken, satış sonrası hizmet (yüzük ölçü değişimi, ürün değişimi, ürün iadesi gibi), güven ve fiyat odaklı bakılmalıdır. Ülkemizde bilindik markalara güvenmek gibi yanlış bir düşünce bulunmaktadır. Bu güven ürünün fiyatının 2-3 katı daha fazla bir bedel ödemekle eşdeğer tutuluyor. Ancak şu
bilinmelidir ki daha müşteri odaklı, daha iyi hizmet sağlayan ve daha uygun fiyatla daha iyi derecede pırlanta alabilmek internet pırlanta satış sitelerinde mümkün oluyor. Sonuç olarak belli özelliklerdeki bir pırlantaya daha uygun fiyata sahip olabilirsiniz. Sizin tercihiniz uluslar arası sertifikaya sahip pırlanta takılar ise buradan alışverişe başlayabilirsiniz.

Sertifikalı Pırlantalarımıza göz atmak için tıklayın.