Bu sayfanın düzgün çalışması için Javascript gerekir.

Pırlantanın Olmazsa Olmazı 4C Kuralı Nedir? - RONAFF PIRLANTA

Pırlantanın Olmazsa Olmazı 4C Kuralı Nedir?

Her pırlanta, tıpkı bir parmak izi gibi belirli ayırt edici özelliklere sahiptir. 4C bir pırlantanın kalitesini değerlendirmek için dünya çapında kabul edilen standartlardır.

Pırlantanızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken 4 ana özellik vardır. Bu özelliklerin 4C olarak anılmasının nedeni, dördünün de İngilizce karşılığının baş harflerinin C olmasıdır.

  • Karat Ağırlığı (Carat)
  • Renk (Color)
  • Berraklık (Clarity)
  • Kesim (Cut)


Pırlantada Karat

Pırlantanın değerini belirleyen en önemli özelliktir. Aynı zamanda pırlantanın ağırlık birimidir. 1 karat = 0.2 grama tekabül eder. Karat, bir elmasın boyutunu değil ağırlığını belirtir. Stoklarımızda her karat ölçüsünde pırlantalarımız bulunmaktadır. 

 

 

  

Pırlantada Renk

Pırlantanın D harfinden Z harfine kadar 20 adet rengi bulunmaktadır. D rengi doğadaki en beyaz pırlanta rengidir. Z’ye yaklaştıkça pırlantada sarı tonlarını görmeye başlarız. H rengi beyaz tonlarının en son sınıfıdır. Stoklarımızda her renk bulunmaktadır.

Renk, pırlantalarda bulunan şeffafın doğal tonunu ifade eder. Bir pırlanta "şeffaf" olmaya ne kadar yakınsa, o kadar yüksek renkte ve nadirdir. Renk derecelendirme için en doğrusu, her bir taşı birkaç gün ve farklı göz tarafından değerlendirmek ve "D" (şeffaf) ile "Z" (açık sarı) arasında bir harf derecesi atamaktır.

 

Pırlantada Berraklık

Pırlanta berraklığı, taşın saflığının ve nadirliğinin bir ölçüsüdür ve bu özelliklerin büyüteç altında görünürlüğüne göre derecelendirilir. Bir taşın üzerinde, büyüteç altında hiçbir iz görünmüyorsa kusursuz olarak derecelendirilir. Ronaff Diamond olarak, stoklarımızda çıplak gözle görülür olan kusurları bulundurmuyoruz.

 

Pırlantada Kesim

4C'nin en önemlisi olan kesim, bir pırlantanın fasetlerinin (çizgilerinin) ışıkla girdiği etkileşimi gösterir. Simetri, oran ve cila ile belirlenir. Kesim, taşın güzelliğini diğer faktörlerden daha fazla belirler. Ronaff Diamond’ın stoklarında her kesim pırlanta bulunmaktadır.

Eğer bir pırlanta kötü kesilmiş ise, yüksek renk ve berraklık derecesine sahip olsa bile mat görünür. Bir pırlanta iyi kesilmiş ise, maksimum derecede ışığı yansıtır ve ışıldar. Ronaff Diamond’da, en iyi kesilmiş pırlantaları kullanıyoruz.